Sabah Elektronik A.Ş. Telefon 0533 412 41 30 - 0 212 249 33 63
0533 412 41 30 - 0 212 249 33 63
POSİTİV 20
Marka : KONTAKT CHEMIE
Kategori : SPREYLER
Ürün Kodu : POSİTİV 20
Ürün Adı : POSİTİV 20
Fiyat : 185,00-TL (+ KDV)TL
Ürün Açıklaması

Pozitif 20 ile baskı devre çıkartırken; 
a.) Bakır plaka 
b.) Aydınger veya naylon 
c.) Letraset, çini mürekkep 
d.) Temizlik malzemesi 
e.) Kıl testere 
f.) NaOH 
g.) FeCl3 
h.) Ilık su 
i.) Kurutma fırını 
j.) Pozlandırma sistemi 
k.) Matkap 
l.) Karanlık oda 
malzemeler kullanılır. Aşağıdaki elektronik flaşör devresinin baskı devre şemasını çıkartalım. 
1.) Devrede kullanılan elemanlar temin edilir. Elemanların boyutları çizimde ve montajda önemlidir. 
2.) Kağıt üzerinde hatlar birbirini kesmeyecek şekilde ölçekli olarak baskı devresi çizilir 
3.) Yerleşme planının tersi başka bir kağıda çizilir. Bu çizilen bakır plakete çıkacak olan baskı devre şemasıdır. 

Baskı devrenin alt görünüşü
Baskı devre şeması ölçeğindebakır pertinaksı kıl testere ile kesilir. Bakır plakanın üzerinepozitif 20 sürüleceği için yüzeyin yağdan tamamen arındırılmış olmasıgerekir. Bakır plakanın temizleyici madde kullanılarak nemli bir bezlekir, pas ve yağı gidene kadar yıkanır. Temizleme işlemi tamamlandıktansonra musluğun altına tutulur. Kurulandıktan sonra parmak izikalmamasına dikkat edilir.

Temizlenmiş, kurutulmuş bakır plakaya pozitif 20 atılması içinkaranlık odada çalışılır. Odanın aşırı karanlık değil de loş bir ışığasahip olması tercih edilir. Pozitif 20 -10 C'lik bir ortamdasaklanmalıdır. Aynı zamanda pozitif 20 ile baskı devreler hem düzgün ,hem de kolay bir şekilde çıkar. Bakır plaka yatay fakat hafif eğimliolarak düzgün bir zemine konulur. Sprey 20cm mesafeden püskürtülür.Püskürme işlemi plakanın bir köşesinden başlayarak paralel şeritlerhalinde yapılmalı, plakanın her yerine aynı miktarda püskürmeye dikkatedilir. Püskürtme ile kaplama işlemi biter bitmez, plaka karanlık biryere konulur. Plakanın üzerine toz konmaması için dikkat edilmelidir. 
Pozitif 20 püskürtüldüktensonra plakanın kurutma işlemi hemen yapılmalıdır. Karanlık bir ortamabırakılan kart kendi imkanlarıyla normal olarak 24 saatte kurur. Fakatişlemlerin çabuk olması için kart ısı ayarlı fırında kurutulur. Fırınısısının 70 C'ye ayarlanması gerekir. 20 dakikada kurur. 70 C'ninüzerindeki ısı ve 20 dakikanın üzerindeki süre karta zarar verir. 
Bundan sonra yapılacak işlempozlandırmadır. Pozlandırma işlemi karanlık odada yapılmalıdır. Dahaönce aydınger veya naylon üzerine hazırlanan baskı devre cam yüzeyinüzerine şeffaf bir bantla tutturulur. Üzerine bakır plaket yatırılır. 
Bundansonra ışıkta bırakma süresi önemlidir. Işık kaynağını olarak çeşitlilambalar kullanılabilir. Işığa bırakma süresi lambanın cinsine veplakaya olan uzaklığa bağlıdır. Pozlandırmada dikkat edilmesi gerekenbir noktada plaka lambanın altına konmadan önce 2-3 dakika beklenerekasıl etkiyi yapan ultraviole tam güçte emisyonu için zaman bırakmak,plakayı ışığın altına daha sonra koymaktır. Lamba cinsine görepozlandırma işlemi gerçekleştirilir.

LAMBANIN PLAKAYA OLAN UZAKLIĞI VE POZ SÜRESİ 
Kart üzerine baskı devre pozlandırıldıktan sonra banyo işleminegeçilir. Banyo çözeltisi hassas bir şekilde hazırlandıktan sonra bakırtabakasının çözünmesi daha az hatalı olur. Bir litre suyun içerisine7gr NaOH konulur. Banyo hazırlandıktan sonra pozlandırılmış olanbakırlı plaka çözeltisinin içerisine atılır.500W 20 cm 3 dak 300W 25 cm30-60 sn 2 yada 3 dakika sonra ışık gören yerlerin eriyerek dağıldığıgözlenir. 
Letraset veya çini mürekkepleçizilen kısımların altında kalan kısımların ışık görmediği için olduğugibi kalır. Şayet yeterli süre geçmesine rağmen hiçbir yer erimiyorsa,poz süresi yeterli olmamış demektir veya bunun aksi erimemesi gerekenyerlerde eriyorsa, poz süresi fazla gelmiş demektir. Her iki durumda daçalışmaya devam edilmemeli bakır plaka asetonla temizlenip işe yenidenbaşlanmalıdır. 
Bakır plaka belirlenen süre sonunda banyodan çıkarılmalı, bol su ileyıkanmalıdır. Bundan sonra plakayı artık karanlık odada tutmaya gerekyoktur. Sıra pozitif 20'nin banyoda erimiş olan kısımlarının altındangözüken bölgelerdeki bakırların yedirilmesi işlemine gelinir. Bununiçinde ayrı bir banyo hazırlanır. 
En uygun banyo 100gr FeCl3150gr Su 'dur. Bakır plaka hazırlanan çözeltinin içerisine atılarak40-50 C'de ısıtılır. Işık almayan letrasetin altındaki bakır kısımlarındışındaki tüm bakır tabaka gözükür. Plaka banyodan çıkarılarak bol suile yıkanır. 9.) Son işlem olarak baskı devresi asetonla silinerektemizlenir. Kart matkapla delinir. Elektronik elemanlar dikkatlişekilde monte edilerek lehimlenir. 

Copyright 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Perçemli Sok. No: 16 Selanik Pasajı Arapcami Mh. Karaköy İstanbul, Türkiye Tel : 0533 412 41 30 - 0 212 249 33 63 Fax: E-Mail : info@sabahelektronik.com yilmes web technologies